Jak tanio wynająć autobus na wesele?

Jak wynająć autobus na wesele?

Planujesz wesele i zastanawiasz się jak wynająć autobus na wesele, który bezproblemowo, tanio i z klasą zawiezie gości z kościoła, Urzędu Stanu Cywilnego prosto do sali weselnej? Dzięki temu artykułowi dowiesz się jakie są ceny wynajmu autobusów na wesela i poznasz cennik wynajmu autobusów na ślub.

Wszystko o wynajmie autobusu na wesele

Na samym początku musisz odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

 • Kiedy chcesz wynająć autobus?
 • Na jakiej trasie planujesz podróż?
 • Na ile osób planujesz przejazd?
 • Czy goście wrócą do domu sami, czy wynajętym autobusem?

Przedstawimy Ci kilka wskazówek, jak szybko, tanio, bezpiecznie i z klasą wynająć autobus na wesele.

Wynajęty autokar na wesele

Jak zaplanować wyjazd autobusu?

Ważne są trzy elementy:
 1. Godzina dojazdu na ślub (jeżeli dotyczy). Pamiętaj, że niektórzy goście mają tendencje do spóźniania się, dlatego warto zostawić sobie przynajmniej 15 minut zapasu.
 2. Godzina odjazdu na wesele. Weź pod uwagę, że po ślubie możesz potrzebować czasu na dodatkowe zdjęcia pamiątkowe i inne tradycje, którymi goście mogą ubarwić Twoje wesele.
 3. Godzina przyjazdu do sali weselnej. Uwaga! Jeżeli w Twoim regionie popularny jest zwyczaj tak zwanych „bram”, może on znacząco opóźnić dojazd na miejsce.
Wynajęty autobus weselny

Wyznacz trasę na Twoje wesele

Wyznacz dokładnie trasę i oszacuj, jak długo zajmie dotarcie autobusu na miejsce. Pamiętaj, że autobus jedzie z wolniej niż samochód osobowy, dlatego na wyniki z Google Maps, trzeba brać małą poprawkę. Pamiętaj, że niektóre autobusy nie mieszczą się pod wiaduktami kolejowymi inne nie mogą jeździć po małych mostach.

Dla kogo wynajmujesz autobus?

Dowiedz się od gości wcześniej, kto będzie potrzebował podwozu autobusem. Mając tę informację, być może zdecydujesz, że zamiast autokaru, wynajem busa, albo wynajem autobusu, będzie w zupełności wystarczający. Zazwyczaj część gości rezygnuje z wesela, szczególnie podczas trudnych czasów pandemii, dlatego można się spodziewać, że liczba pasażerów będzie od 10% do 30% niższa niż liczba zdeklarowanych gości.

Para młoda idzie na wynajętego autobus

Jak rozwieziemy gości weselnych?

Wesele zazwyczaj nie kończy się dla wszystkich o tej samej godzinie, niektórzy chcą wrócić do domu wcześniej. Część gości śpi w wynajętym hotelu, a inni wracają do domu sami. Dlatego, żeby dobrze zorganizować transport powrotny, zastanów się, ile kursów będziesz potrzebować. Być może nie będziesz już potrzebować dużego autokaru, a wynajem małego busa w zupełności wystarczy.

Wynajem autobusu przez nowożeńców

Wskazówka: Wynajmij autobus z wyprzedzeniem!

Możesz to zrobić już po ustaleniu daty ślubu, miejsca w którym będzie się odbywał oraz liczby zaproszonych gości. Rezerwacja z wyprzedzeniem jest ważna, jeżeli planujesz zorganizować wesele w szczycie sezonu ślubnego, tj. od kwietnia do czerwca. Najlepiej zarezerwować ją do przynajmniej pół roku wcześniej. Jeśli jednak nadal czekasz na potwierdzenie liczby gości, cztery miesiące do przodu jest nadal dość bezpiecznym okresem na to, żeby skupić się na innych aspektach ceremonii. Jeżeli robisz wesele w dzień inny niż piątek i sobota, możesz dać sobie trochę więcej czasu.

Pamiętaj!

Jeżeli korzystasz z zewnętrznej firmy planującej ceremonię, poinformuj ją o planowanym wynajmie autobusu. Być może oni będą mieli pomysły jak wzbogacić Twój weselny przejazd.

Wybór pojazdu na wesele

Jeżeli Twoi goście należą do otwartych i rozrywkowych, imprezę można zacząć już w drodze na wesele, tutaj warto zastanowić się nad wynajmem autobusu imprezowego (party busa), gdzie goście mogą zintegrować się ze sobą jeszcze przed rozpoczęciem wesela.

Ważne!

Przy tworzeniu wysyłaniu zaproszeń i ich potwierdzaniu dowiedz się od swoich gości czy będą korzystać z autobusu!

Wiadomo, nie każdy będzie chciał przyjechać na wesele autobusem, wielu ludzi jest przywiązanych do swoich samochodów, jednak warto zaznaczyć w zaproszeniu, że para młoda zapewnia transport, wtedy goście przyjadą na wesele dużo bardziej wyluzowani i będą mogli oddać się zabawie, bez myślenia na temat jutrzejszego powrotu.

Pamiętaj, że lepiej zapewnić gościom bezpieczny powrót, niż ryzykować, że ktoś będzie wracał po alkoholu do swojego hotelu lub domu, po tym jak, wypił kilka drinków za dużo.

Rozmiar autobusu na ślub

Zastanawiając się nad rozmiarem pojazdu, czasami lepiej jest zostawić miejsce na niespodziewane osoby i nigdy nie wypełniać pojazdu całkowicie. Zawsze może się zdarzyć, że ktoś w ostatniej chwili zmieni zdanie i może zabraknąć miejsca. Dlatego, dobrze mieć kilka miejsc wolnych w zapasie.

Ile to może kosztować?

Cena zależy od tego jak daleko będziecie jechać, jaki autobus wynajmiecie, a także na ile godzin zaplanowana jest usługa. Dodatkowo, jeżeli planujecie skorzystać z usługi odwiezienia gości do domu, cena będzie uzależniona od ilości kursów, ich kierunku, a także jakim pojazdem będziecie odwozili gości do domu lub do hotelu. Jeżeli interesują Cię dodatkowe atrakcje, takie jak autobus imprezowy, albo specjalna dekoracja autobusu dla gości, koszt może być wyższy.

Cennik wynajmu autobusów na wesela:

Rozmiar pojazdu Cena za wesele Cena za godzinę Cena za km Rozwożenie gości
do 8 os. 350zł - 700zł 90zł - 140zł 1,50zł/km - 3,00zł/km 350zł - 700zł
do 20 os. 400zł - 750zł 100zł - 180zł 3,00zł/km - 3,50zł/km 400zł - 750zł
do 30 os. 400zł - 750zł 150zł - 300zł 4,00zł/km - 4,50zł/km 500zł - 750zł
30os. i większy 420zł - 800zł 300zł - 350zł 4,50zł/km - 6,00zł/km -
Autobus Retro 700zł - 1500zł 200zł - 500zł 5,00zł/km - 7,00zł/km -

Uwaga: Ceny są orientacyjne i mogą różnić się w zależności od regionu, bliskości dużego miasta, ale także dystansu jaki będziecie musieli pokonać, czy rodzaju, wielkości i wyposażenia pojazdu.

Cena za wesele zawiera dojazd na ślub i sale weselną. Cena może wahać się od dystansu jaki musimy przebyć oraz od tego czy jest to trasa w mieście w terenie niezabudowanym.

Większe autobusy i autokary oraz pojazdy Retro raczej nie są używane do rozwożenia gości. Wiele przedsiębiorstw oferuje zarówno większe autobusy na przewóz gości do sali weselnej i mniejsze busy do rozwożenia gości do domu.

Zawrzyj umowę!

Jak wynająć autobus na wesele, żeby nie martwić się na zapas? Koniecznie, zawrzyj umowę z przewoźnikiem. Niestety większość przewoźników niechętnie podpisuje umowę z wynajmującymi autobus. Czasami przewoźnicy, ale także wynajmujący chcą wynająć autobus z pominięciem podatku. To zrozumiałe, ale to wykroczenie i możesz się liczyć z kontrolą z Izby Skarbowej. Przewoźnicy mogą chcieć potwierdzić wynajem autobusu wyłącznie poprzez wystawienie faktury. Nie gódź się na to! ŻĄDAJ UMOWY!

Co powinno być zawarte w umowie wynajmu autokaru

Pamiętaj, żeby wszystkie informacje zawarte poniżej znalazły się w umowie najmu:

 • Data, godzina i lokalizacje punktów odbioru (gdy kierowca się spóźni, masz prawo dochodzić roszczeń)
 • Typ i liczba pojazdów (gdy w ostatniej chwili zamiast wybranego przez ciebie pięknego luksusowego autobusu pojawi się stary PKS, masz prawo dochodzić roszczeń)
 • Dokładne godziny, w których wynajęty jest każdy pojazd (jeżeli rozwozisz pasażerów do domów w określonych godzinach, kierowca nie może zmyć się do domu, kiedy stwierdzi, że już wykonał swoją pracę)
 • Udogodnienia dostarczane w każdym pojeździe (jeżeli zależy ci na klimatyzacji, czy działającej toalecie, koniecznie wyszczególnij to w umowie)
 • Całkowity koszt (żeby nagle nie pojawiły się dodatkowe koszty)
 • Opłaty za nadgodziny i nagrody za nadgodziny (gdy coś pójdzie niezgodnie z planem z Twojej winy, wtedy przewoźnik nie weźmie cen „z kosmosu”)
 • Kwota zaliczki i potwierdzenie wpłaty (musi być również zawarta w umowie)
 • Zasady anulowania i zwrotu kosztów (jeżeli będziecie musieli z jakichś przyczyn anulować wesele, ten punkt to jedyny pewny sposób, żeby odzyskać zaliczkę, albo pełną kwotę zamówienia)

Zawsze czytaj to co jest napisane małym drukiem i upewnij się, że rozumiesz treść umowy. Jeżeli nie, nie bój się pytać! Ta umowa to zabezpieczenie dla Ciebie!

Gdyby ceremonia zakończyła się wcześniej, upewnij się, że jest możliwość odbioru gości wcześniej, część gości z dziećmi, albo osoby starsze, mogą życzyć sobie wrócić do domu wcześniej.

Porada: Zazwyczaj sam fakt podpisania umowy, wystarcza, żeby przewoźnik nie szukał dodatkowego zarobku, na przejętych organizacją wesela młodych.

nowożeńcy w wynajętym autobusie

Sprawdzona firma, rekomendacje, opinie znajomych

Oczywiście lepiej jest zaufać firmie, która ma dobrą opinię na rynku, ale pomocą mogą służyć również znajomi, którzy brali ślub wcześniej, albo porównanie opinii z Internetu. Staraj się nie wybierać firmy „w ciemno”. Pamiętaj jednak, że polecana przez znajomych firma może nie zawsze oferować najlepszą cenę, nie zawsze być dostępna w czasie wesela, a przemiły kierowca, z którym świetnie bawiliście się w drodze na wakacje, może być wynajęty na innej trasie. Pamiętaj, że firma, która ma swoją siedzibę bliżej może zaoferować lepszą cenę.

Podsumowanie

Wynajem autobusu na wesele wcale nie musi być trudne. Musisz pamiętać o kilku rzeczach:

 1. Zaplanuj dokładnie swoje wesele, trasę i czas przejazdu.
 2. Potwierdź liczbę gości korzystających z autobusu.
 3. Zastanów się nad dodatkowym wyposażeniem.
 4. Porównaj oferty i wybierz pojazd (możesz skorzystać z wyszukiwarek i porównywarek ofert takich jak BUSBUS).
 5. Zawrzyj umowę z przewoźnikiem (najlepiej na kilka miesięcy do przodu).
 6. Ciesz się swoim weselem!

Zamów busa lub autokar na wesele z Busbusem

Mamy nadzieję, że już wiesz, jak wynająć autokar na wesele. Żeby rozeznać się w cenach – skorzystaj z bezpłatnego formularza, który umożliwi Ci zamówienia pojazdu, który dowiezie Ciebie lub Twoich gości na wesele. Wpisz trasę przejazdu oraz godzinę wyjazdu, a my sprawdzimy za Ciebie oferty przewoźników z okolicy w której organizujesz przejazd. Skorzystaj z najwyższej jakości usługi wynajmu autokarów na wesele, za darmo, z Busbus!