Wynajem autokarów na pielgrzymki
Pielgrzymi od wieków podróżują do miejsc świętych związanych z tradycją chrześcijańską i nie tylko. W poniższym poradniku opiszemy, jak sprawnie i bezpiecznie zorganizować pielgrzymkę autokarową, tj. wynająć autokary na pielgrzymki w kraju, jak i za granicą, a dodatkowo zaoszczędzić na zbędnych wydatkach.
Wyznacz trasę i wynajmij autokar na pielgrzymkę
Zaplanuj przejazd, poznaj ceny i wynajmij autokar z kierowcą lub busa
Chcesz wynająć przewóz pielgrzymkowy autokarem albo busem, który wygodnie bezproblemowo i bezpiecznie zawiezie grupę pielgrzymkową? Organizujemy wyjazdy pielgrzymkowe autokarami i busami w całej Polsce, na pielgrzymki krajowe i zagraniczne.
Busbus specjalizuje się w organizacji przewozów autokarami na pielgrzymki. W naszej ofercie znajdują się pojazdy o różnej wielkości i przystosowane do różnego rodzaju pielgrzymek. Organizujemy pielgrzymki autokarowe na krótkie i długie trasy:
- pielgrzymki krajowe
- pielgrzymki zagraniczne
Kierowcy współpracujący z nami świetnie odnajdują się w pracy z pielgrzymami i realizują zarówno przejazdy na jeden dzień, jak i przejazdy na weekend lub tydzień.
Dysponujemy różnego rodzaju rozmiarami i rodzajami autokarów. W naszej ofercie znajdują się:
- minibusy
- busy
- autobusy
- autokary
- pojazdy przewożące osoby niepełnosprawne
Pielgrzymki Transport
Pielgrzymowanie autobusem lub autokarem umożliwia wielu możliwość zbliżenia się z Bogiem również osobom, które ze względu na stan zdrowia czy wiek, nie mogą samodzielnie przejść setek kilometrów, czy z uwagi na zobowiązania rodzinne lub zawodowe, nie mogą pozwolić sobie na wielotygodniową wędrówkę.
Jaki autobus wybrać na pielgrzymkę?
Wybór autokaru na pielgrzymkę powinien być uzależniony od długości pielgrzymki, wieku pasażerów, ilości pasażerów oraz tego, czy mamy dodatkowe bagaże.Wyposażenie autobusu na pielgrzymkę
W przypadku długiej pielgrzymki warto zwrócić uwagę na busa pielgrzymkowego. Klimatyzacja w na długich trasach latem to standard, którego nie powinniśmy odmówić pasażerom. Autokary na pielgrzymkę wyposażone w nawiew albo uchylane okna to rozwiązanie, które może sprawdzić się podczas krótszych wyjazdów, ale nie podczas podróży, która trwa kilkanaście godzin podróż.
Jeżeli jedziemy na dłuższe pielgrzymki, warto zadbać o to, żeby na pokładzie autobusu była toaleta, która szczególnie podczas dłuższych podróży, pozwoli na zredukowanie liczby przystanków. Pamiętajmy, że istnieje grupa pasażerów, dla których częste korzystanie z toalety to efekt choroby, pozwólmy im przejechać trasę z godnością.
Przy dłuższej podróży dodatkowe udogodnienia, takie jak barek i lodówka mogą być przydatne, szczególnie w upalne dni, lub gdy niektóre lekarstwa wymagają przechowywania ich w niskich temperaturach.
Przewóz pielgrzymów autobusem
Gdy w gronie pielgrzymów znajdują się osoby starsze lub chore powinniśmy zadbać o ich dobrostan, komfort i wygodę. Dla wielu wyjazd na pielgrzymkę to marzenie życia i dopełnienie drogi, którą idą od wielu lat, dlatego podczas pielgrzymki warto skupić się na ich bezpieczeństwie i potrzebach.
Bus na pielgrzymkę czy Autokar pielgrzymkowy?
Gdy nasza grupa przekracza liczbę kilkudziesięciu osób powinniśmy się zastanowić nad wyborem większego autokaru, mniejsze autobusy są z reguły mniej wygodne podczas dłuższych podróży (chociaż zdarzają się wyjątki). Jeżeli planujemy zabrać ze sobą dodatkowe przedmioty, sprzęt nagłaśniający, transparenty, sprzęty i akcesoria liturgiczne, warto pomyśleć nad wynajmem autobusu z dodatkową przestrzenią bagażową. Jeżeli wśród pielgrzymów znajdują się osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, autobus powinien być dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych.
Długotrwała podróż autobusem nieprzystosowanym do długich tras może być nie raz bardziej wyczerpująca niż pielgrzymka piesza. Jednak podczas drogi, warto odpocząć, żeby móc w pełni skoncentrować się na duchowym przeżywaniu pielgrzymki.
Wyposażenie w autobusie na pielgrzymkę
Wiele grup ceni sobie możliwość skorzystania z mikrofonu oraz nagłośnienia dla możliwości wspólnego śpiewania pieśni religijnych lub wspólnej modlitwy podczas jazdy. Telewizor będący na wyposażeniu autobusu to również świetna okazja, żeby dowiedzieć się więcej, na temat miejsca kultu, a także lokalnej kultury, obrządku i zwyczajów. Dla zcyfryzowanych pielgrzymów dostęp do Internetu i gniazdek elektrycznych pod siedzeniami, dzięki którym będą mogli doładować telefony i laptopy, może być bardzo ważny, zwłaszcza dla tych, dla których ciągły kontakt z rodziną lub prowadzenie relacji z drogi jest istotny. Wi-Fi i gniazdka 230V będą ważne przede wszystkim dla organizatorów pielgrzymek, dostęp do Internetu umożliwi im na kontakt z hotelem, dostawcami usług, a także pozwoli na sprawne reagowanie w sytuacjach kryzysowych.
Co wziąć ze sobą do autokaru na pielgrzymkę?
Bagaż podręczny – najlepiej zabrać ze sobą dwa bagaże. Bagaż podręczny, najlepiej wodoodporny, można wsadzić do niego pieniądze, dokumenty, leki, wodę, kosmetyki i inne rzeczy do korzystania po wyjściu z autobusu.
Bagaż podróżny – który będzie podczas podróży znajdował się w luku bagażowym autobusu. Tam należy zapakować rzeczy, z których będziesz korzystać w hotelu, a także te, które będziesz używać tylko w określonym dniu. Warto zaopatrzyć się w dodatkowe buty.
Lekarstwa - koniecznie weź ze sobą lekarstwa, które na co dzień zażywasz. Pamiętaj, że jeżeli jedziesz zagranicę, niektóre lekarstwa mogą tam być trudno dostępne, albo nazywać się inaczej. Do swojej "apteczki" dodaj: opatrunki, plastry, gdyby pojawiły się odciski, talk, bandaż elastyczny, może przydać się również różnego rodzaju maści.
Zatyczki do uszu – podczas podróży nocą, mogą się przydać, jeżeli mamy problemy z zaśnięciem podczas podróży autobusem, zwłaszcza jeżeli w tym samym czasie inni podróżni prowadzą rozmowy albo słuchają muzyki.
Poduszkę podróżną – najlepiej wyprofilowaną i dostosowaną do siedzeń w autobusie, która pozwoli na wygodną podróż, szczególnie ważna przy dłuższych wyjazdach.
Muszlę lub muszelkę – to symbol pielgrzymowania. Musimy uważać, żeby nie popękała w trakcie podróży, najlepiej przyczepić ją na ubranie.
A co jeżeli pielgrzymi się zgubią?
Zawsze warto mieć działający telefon i numer do kierownika pielgrzymki albo przynajmniej innych osób podróżujących z nami. Dzięki zainstalowaniu nowoczesnych aplikacji możesz zlokalizować swój autobus na mapie dzięki technologii GPS. Pamiętaj, że na pielgrzymkach Twój autobus może być jednym z wielu, które wyglądają podobnie lub identycznie. Postaraj się zapamiętać jego markę, oznaczenia i chociaż fragment numeru rejestracyjnego.
Jak planować trasę pielgrzymki autokarowej?
Szczególnie przy planowaniu dłuższych pielgrzymek warto zastanowić się nad tym, czy naszym priorytetem będzie szybkie dotarcie na miejsce, czy chcemy odwiedzić jeszcze kilka innych miejsc. Jest to ważne z perspektywy planowania noclegów, ale także czasu planowania pracy kierowcy. Jeżeli zależy nam na minimalizacji kosztów podróży, to robienie dłuższych przerw podczas trasy pozwoli nam zaoszczędzić na kosztach kierowcy, ponieważ, gdy zaplanujemy trasę odpowiednio, wystarczy jedynie jeden kierowca, żeby zawieźć naszą grupę. Kierowcy autobusów są zobowiązani do przestrzegania norm czasu kierowcy i nie mogą podróżować dłużej niż kilkanaście godzin dziennie więcej na ten temat w artykule o tym, jak tanio wynająć autobus.
Jeżeli myślimy o zorganizowaniu przerw, możemy urozmaicić trasę o inne sanktuaria lub święte miejsca po drodze do naszego celu. Możemy też odwiedzić miejsca zupełnie niezwiązane z religią. Przy planowaniu trasy z przystankami warto zwrócić uwagę na lokalizację przystanków i odcinków trasy, w taki sposób, żeby kierowca mógł przeprowadzić przerwę zgodnie z przepisami krajowymi, bądź innego kraju, jeżeli jedziemy poza granice Polski.
Autokar na pielgrzymki krajowe
Polska oferuje pielgrzymom ogromną liczbę kierunków pielgrzymkowych. Polacy to około 20 proc. wszystkich pielgrzymów w całej Europie i aż około 5 proc. na świecie. Zakład Geografii Religii Uniwersytetu Jagiellońskiego szacuje liczbę pielgrzymów na około 6-7mln każdego roku. Na terenie całej Polski znajduje się około 500 miejsc, do których udają się pielgrzymki. Najczęstszym środkiem transportu pielgrzymów są autobusy.
Poniżej przedstawione są wybrane kierunki pielgrzymek w Polsce (skontaktuj się z nami, żeby uzupełnić listę wraz z opisem):
Jasna Góra – Częstochowę i Jasną Górę odwiedza około 3,5 mln pielgrzymów rocznie, wynajmując autokar do Częstochowy.
Łagiewniki – to miejsce kultu św. Faustyny Kowalskiej. Sanktuarium przyjmuje ponad 2 mln pielgrzymów rocznie, wynajmując autokar do Krakowa.
Kalwaria Zebrzydowska – położona na trasie pomiędzy Krakowem a Wadowicami, odwiedza ją rocznie około 1,5 mln pielgrzymów.
Licheń – to miejsce, gdzie mieści się jedna z największych bazylik w Europie, a wokół niej nie brakuje hoteli i centrów biznesowych.
Parafia pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie – w którym pochowany jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko, jest odwiedzana przez kilkaset tysięcy osób rocznie, wynajmując autokar do Warszawy.
Niepokalanów – gdzie mieści się Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej i św. Maksymiliana M. Kolbego.
Kalisz – Sanktuarium św. Józefa, patrona rodzin, z najstarszym na świecie koronowanym obrazem Świętego.
Ludźmierz – Sanktuarium Maryjne Królowej i Gaździny Podhala i ogród różany.
Krzeptówki w Zakopanem – Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach.
Supraśl – barokowy klasztor bazylianów z XVII i oraz cerkiew, supraska ławra, oraz muzeum Ikon.
Kruszyniany – najstarszy w Polsce muzułmański meczet drewniany z XVIII w. oraz cmentarz muzułmański.
Sokółka – Sanktuarium słynące z Cudu Eucharystycznego.
Drohiczyn – Katedra pw. Trójcy Przenajświętszej.
Kodeń – Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej – Królowej Podlasia i Matki Jedności.
Rywałd Królewski – Sanktuarium Matki Bożej oraz cela Prymasa Tysiąclecia.
Gietrzwałd – Sanktuarium Pani Ziemi Warmińskiej, nazywany „polskim Lourdes”, w którym w 1877 r. Matka Boża objawiła się dwóm dziewczynkom.
Trzemeszno – św. Wojciech, zamieszkał w trzemeszeńskim klasztorze, gdzie utrzymuje się kult grobu św. Wojciecha i czczona była relikwia jego ramienia.
Kalwaria Pacławska – Sanktuarium Matki Bożej.
Poza tym w Polsce istnieją dziesiątki innych miejsc kultu odwiedzanych przez setki tysięcy pielgrzymów.
Pielgrzymki autokarem za granicą
Polacy bardzo chętnie pielgrzymują zagranicę. Do samego Watykanu z Polski pielgrzymuje rocznie 60 do 100 tys. Osób. Szacuje się również, że na pielgrzymki zagraniczne wyjeżdża w ciągu roku ponad 300 tys. Polaków. Co 20-sty pielgrzym na świecie pochodzi z Polski. W przypadku pielgrzymek zagranicznych prym wiodą autobusy i busy. W odróżnieniu od samolotów czy podróży prywatnym samochodem, podróże autokarem w towarzystwie duchownego pozwalają pielgrzymom na duchowe przygotowanie się do przeżywania pielgrzymki podczas jazdy. Podczas pielgrzymek rodzi się również poczucie wspólnoty i wyjątkowego duchowego braterstwa wśród jej uczestników. Podczas kilku lub kilkunastodniowych pielgrzymek rodzą się przyjaźnie, znajomości, a wśród pielgrzymów, którzy wybrali się w podróż ofiarować swoje prośby Bogu, pojawia się uczucie wzajemnego zrozumienia i wspólnego celu.
Pielgrzymki Watykan i Rzym oraz sanktuaria Włoch – kraju z 25 tys. katolickich parafii i mnóstwem okazałych obiektów sakralnych. Autokarowe pielgrzymki do Włoch, kolebki katolicyzmu i stolicy Piotrowej, to najpopularniejszy kierunek pielgrzymkowy, jako że wielu katolików pragnie wziąć udział we mszy Anioł Pański odprawionej przez Papieża. Oprócz Watykanu i Rzymu, gdzie znajdują się groby apostołów. Wśród pielgrzymów z Polski, bardzo popularnym kierunkiem jest również klasztor pod Monte Cassino. Włochy to również miejsca związane z Ojcem Pio w San Giovanni Rotondo oraz Asyżem, gdzie żył Św. Franciszek.
Pielgrzymki do Francji – Podczas pielgrzymki do Francji, gdzie warto odwiedzić Aix-en-Provence i Marsylie, oraz dawną stolicę papiestwa w Awinionie. Natomiast obowiązkiem każdego pielgrzyma odwiedzającego Francję jest odwiedzenie Sanktuariów Maryjnych w La Salette i w Lourdes.
Pielgrzymki do Portugalii i Hiszpanii - każdy pielgrzym zna miejsca takie jak Fatima w Portugalii, czy Santiago de Compostela w Hiszpanii. Podróżując autokarem szlakiem Maryjnych Sanktuariów Europy warto zaplanować odwiedziny w Katedrze Sagrada Familia w Barcelonie, klasztorze benedyktyńskim w Montserrat z figurą czarnej Madonny „La Moreneta” oraz Bazylikę Matki Bożej na kolumnie (del Pilar) w Saragossie. Odwiedzić możemy także zwieńczenie najsłynniejszego szlaku pielgrzymkowego na świecie, Szlaku św. Jakuba w Santiago de Compostela.
Pielgrzymki do Medjugorie – w Bośni i Hercegowinie to miejsce objawień Matki Bożej, gdzie można usłyszeć orędzia tzw. „widzących”.
Przewóz osób na pielgrzymki
Wbrew obiegowym opiniom turystyka pątnicza to nie tylko odwiedzanie miejsc kultu. To również ekscytująca i rozwijająca turystyka kulturowa. Oprócz odwiedzania Sanktuariów, pielgrzymi często pragną zobaczyć zabytki świeckie, jak np. Koloseum w Rzymie czy Wybrzeże Oceanu Atlantyckiego albo Morza Śródziemnego. Podróż autokarem lub wynajętym busem pozwala na przygotowanie się na wiele możliwości i zabranie ze sobą całego ekwipunku, zarówno tego który przyda się na pewno, jak i tego, który może przydać się w sytuacji awaryjnej.
Wynajmij autokar pielgrzymkowy
Skorzystaj z formularza, który pozwoli Ci na wyznaczenie trasy i terminów Twojego przewozu osób. Formularz umożliwia także podjęcie decyzji po czyjej strony będzie wyżywienie i nocleg kierowcy. Skorzystaj z ofert zaufanych przewoźników i złóż zamówienie przez formularz Busbusa.
Opinie klientów
Zdzisława
Chorzów
Autokar był taki jak ustaliliśmy- wszystko przebiegło zgodnie z planem. Kierowca punktualny, elegancki. Polecamy!
Anna
Katowice
Bardzo polecamy Busbusa.
Krzysztof
Zgierz
Pielgrzymka autobusowa do Medjugorje z okazji rocznicy objawień. Sprawne WC i klimatyzacja. Kierowcy przemili. Cieszymy się ze skorzystania z Waszych usług!
Wynajmij autokar na pielgrzymkę
Wypełnij formularz i uzyskaj wycenę wynajmu autokaru autobusu lub busa
RezerwujWyznacz trasę i wynajmij autokar na pielgrzymkę
Zaplanuj przejazd, poznaj ceny i wynajmij autokar z kierowcą lub busa w całej Polsce